Zabiegi SPA i kosmetyczne dla kobiet w ciąży i po porodzie

Ciąża to było słowo, po którego wypowiedzeniu każdy kosmetolog czy terapeuta SPA mówił „bardzo mi przykro, ale ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu”. Było to tak przestrzegane, że nawet z nałożeniem maseczki i delikatnym masażem twarzy był problem. Czy aby na pewno kobiecie w ciąży nie wolno korzystać z usług gabinetów kosmetycznych i gabinetów SPA? Oczywiście, że wolno! :) W ofertach gabinetów jest wiele zabiegów, na które możemy sobie pozwolić w trakcie ciąży i jest kilka takich, których nie należy wykonywać.
Na wstępie należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach, które pozwolą Ci się zrelaksować na zabiegu kosmetycznym i nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka!
Musimy również zwrócić Twoją uwagę na to, że w trakcie ciąży zachodzi wiele zmian w Twoim organizmie, a to oznacza, że nawet te zabiegi, które są dedykowane kobiecie w ciąży, mogą spowodować np. podrażnienie skóry czy nadwrażliwość. Dzieje się tak ponieważu skóra może być w danym okresie bardziej podatna np. na alergię. Nadwrażliwość na któryś ze składników użytych kosmetyków może wystąpić nawet w sytuacji, kiedy przed ciążą nie wywoływały one żadnego podrażnienia i alergii.
JAKIE ZABIEGI NA TWARZ SĄ BEZPIECZNE DLA KOBIET W CIĄŻY I KOBIET KARMIĄCYCH, A KTÓRE NIE SĄ WSKAZANE?
Aktualnie wiemy, że jest wiele bezpiecznych zabiegów dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Do niedawna rozpowszechniana była mylna informacja, że wszystkie zabiegi manualne są bezpieczne, a te, które wykonywane są za pomocą urządzeń już na pewno nie.
Nic bardziej mylnego. Było to zbyt duże uogólnienie, ponieważ są zabiegi manualne, które nie są wskazane i te, które wykonywane są za pomocą urządzeń i jak najbardziej można je wykonać w tym szczególnym dla kobiety okresie.
Złotą zasadą jest zaufanie specjaliście, do którego się udajesz. Pozwól kosmetologowi, dobrać zabieg dedykowany Twojej skórze, wysłuchaj argumentów, jakie przedstawia, zanim sama wybierzesz to, „co jest najlepsze dla Ciebie”. Miej natomiast świadomość co powinno wzbudzić Twoją czujność!
Zabiegi, które wykorzystują np.:
- ultradźwięki
- falę radiową
- falę akustyczną
- światło podczerwone
- pole elektromagnetyczne
- itp.
to zabiegi, które nie powinny znaleźć się w ofercie dla kobiet w ciąży. Czyli możemy nieco uogólnić, że wszystkie te zabiegi, które wykorzystują „energię”.
Bezpiecznym zabiegiem z użyciem urządzenia jest np.:
- oczyszczanie wodorowe,
- infuzja tlenowa,
- geneo,
- masaże typu endermologia na twarz,
- mikrodermabrazja,
- itp.
Lista zabiegów manualnych, które można wykonać w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią, jest zdecydowanie dłuższa niż ta gdzie wykorzystuje się urządzenia.
Tak naprawdę, większość zabiegów jest dozwolona. Wyklucza się natomiast użycie wysokich stężeń kwasów oraz retinolu i jego pochodnych w zabiegach u kobiet ciężarnych.
Z uwagi na to, że skóra w tym okresie jest dość „kapryśna” zdarza się, że przy każdym spotkaniu z kosmetologiem, zostaje wykonany inny zabieg. Ważne jest to, aby odpowiadać na aktualne potrzeby skóry. Sam zabieg jest nie tylko pomocny w utrzymaniu ładnego wyglądu skóry w trakcie okresu ciąży, jest także bardzo istotnym elementem relaksu dla kobiety, która mimo wielu pozytywnych bodźców, przyjmuje również te negatywne, związane z obawą o poród, o zdrowie dziecka, a także z uwagi na huśtawkę hormonalną czasem ma złe samopoczucie „nie wiadomo skąd”. Taka odskocznia do miejsca, gdzie poświęci się jej czas w ciszy, z relaksującą muzyką i przyjemnym zapachem, wpływa na poprawę samopoczucia i jak to się mówi +10 punktów do poprawy samooceny.
Zabiegi manualne zazwyczaj zawierają 5 etapów:
1. oczyszczanie
2. złuszczanie
3. aktywna pielęgnacja (ampułki, serum, boostery)
4. maska
5. wykończenie zabiegu za pomocą kremu
W trakcie aplikacji aktywnej pielęgnacji najczęściej wykonywany jest masaż i jest on jak najbardziej dozwolony i wskazany. Bardzo korzystnie wpływającym masażem jest masaż limfatyczny, który oprócz relaksu zapewni poprawę krążenia limfy, a dzięki temu zostaną zminimalizowane obrzęki twarzy.
W zabiegu warto by pojawiały się składniki łagodzące, wspierające mikrobiotę skóry, mocno nawilżające takie jak np.:
Jeśli tylko wizyta w gabinecie kosmetycznym lub w gabinecie SPA sprawia Ci przyjemność a lekarz prowadzący pozwolił Ci korzystać z tego typu usług, to korzystaj jak najwięcej! Postaw w tym szczególnym czasie na relaks, wyciszenie, co będzie poprawiać Twoje samopoczucie i wpłynie to również korzystnie na maluszka. Terapie manualne są niezwykle skuteczne, jeśli są systematycznie wykonywane a w domowym zaciszu użyjesz produktów podtrzymujących uzyskany efekt. O pielęgnacji domowej pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule, zachęcamy Cię do zapoznania się z nim: „Pielęgnacja twarzy w ciąży”
Powiązane wpisy
