Spokojny sen dziecka z AZS

Jednym z najbardziej uporczywych objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci jest świąd. Oczywiście jego następstwem jest pieczenie, szczypanie skóry, a w konsekwencji ból, jednak wszystko zaczyna się właśnie od świądu, który ciężko jest załagodzić. Dziecko staje się rozdrażnione, nerwowe i ma duże problemy ze snem, tym bardziej, że to właśnie wieczorem/w nocy AZS najbardziej daje o sobie znać.
O samym atopowym zapaleniu skóry pisaliśmy w artykule pt.: AZS - coraz częstszy problem skórny u dzieci
Dziś natomiast chcielibyśmy skupić się nad tym, w jaki sposób ulżyć dziecku w stanie zaostrzenia choroby.
Dla przypomnienia - co to jest AZS
AZS - atopowe zapalenie skóry - to choroba dotykająca coraz więcej niemowlaków, dzieci w wieku przedszkolnym, ale także osób dorosłych. Powodować ją może wiele czynników, ale najważniejsze to:
- czynniki genetyczne - AZS jest “po prostu” zapisane w genach, więc może się wydawać, że pojawia się znikąd, bez wyraźnej przyczyny
- czynniki środowiskowe - używanie zwykłego mydła na skórę, która już ma tendencje do przesuszania, może zaostrzać objawy i pogarszać sytuację; w tej grupie znajdziemy też zanieczyszczenia, kurz, pyłki i inne alergeny, ale również warunki klimatyczne
- czynniki immunologiczne - u osób z AZS często podwyższony jest poziom białem IgE, odpowiedzialnych za odpowiedź układu odpornościowego na alergeny. Wtedy nawet niewielka ekspozycja na alergen może wywołać bardzo silną reakcję skórną.
Ciężko jest powiedzieć, żeby jeden czynnik odpowiadał za AZS w zupełności - jeśli mamy predyspozycje genetyczne, to nasz organizm może reagować objawami na alergeny - to system naczyń połączonych.
W przebiegu choroby obserwuje się stany remisji i zaostrzenia, podczas których skóra staje się sucha, szorstka, swędzi, a pod wpływem drapania staje się zaogniona, zaczyna piec i szczypać.
Najgorsze są noce, kiedy zmęczone dziecko z powodu świądu się wybudza i nie może zasnąć. Bardzo niekorzystnie wpływa to na rytm okołodobowy i regenerację organizmu, dziecko staje się rozdrażnione, zmęczone i pobudzone na co dzień. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sposób do złagodzenia świądu i przywróceniu prawidłowego rytmu snu.
Jak złagodzić świąd u dzieci z AZS
Sposobów na łagodzenie świądu jest kilka i, niestety, nie są uniwersalne, u każdego sprawdza się inny, albo stosowanie ich naprzemienne.
Są jednak uniwersalne zasady, jakich należy przestrzegać, by nie zaostrzyć świądu, a są nimi:
1. NIGDY nie ubieraj dziecka w ciuchy ze sztucznych tkanin, wybieraj 100% bawełnę, len, wiskozę - materiały naturalne i przewiewne. Zwróć również uwagę na to, by były miękkie i przyjemne w dotyku, a także, żeby były dość luźne. Nie ma nic gorszego niż obcisły, „ostry” i sztuczny materiał dla dzieci cierpiących na AZS.
2. NIE PRZEGRZEWAJ dziecka! To kolejna zasada, do której należy się dostosować. Przegrzanie dziecka prowadzi do nadmiernej potliwości, a tak z kolei pobudza świąd. Zwróć również uwagę na to, by kocyk, czy kołderka były wykonany z naturalnych materiałów - ale jeśli są potrzebne. O przegrzewaniu dziecka już pisaliśmy - to nigdy nie jest dobre, a przy AZS może mieć opłakane skutki!
3. NIE WYSTAWIAJ DZIECKA NA SŁOŃCE - chroń dziecko przed pełnym nasłonecznieniem, jednak pamiętaj, by nie zasłaniać gondoli pieluszką. Wzrasta wówczas temperatura we wnętrzu gondoli, dziecko zaczyna się nadmiernie pocić, a to prowadzi do wzmożonego świądu. W miarę możliwości zapewnij dziecku podczas spacerów jak największą możliwość dostępu do świeżego powietrza i przewiewu. Zadbaj również o dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV i zastosuj jeden z kremów z SPF dla dziecka od MomMe:
Ochronny parasol od słonka SPF 50
Spacerowy krem na każdą pogodę SPF 25
Obydwa kremy w składzie mają filtry mineralne, które nie będą dodatkowo podrażniać delikatnej skóry dziecka.
4. NIE DOPROWADZAJ DO PRZESUSZENIA SKÓRY - najgorsze, co można zrobić ze skórą atopika, to doprowadzić ją do nadmiernej suchości. Zawsze po kąpieli zastosuj produkty pielęgnacyjne zapewniające skórze odpowiednie nawilżenie i ochronę przed transepidermalną ucieczką wody z naskórka. Doskonale w tym celu sprawdzą się:
- Magiczny olejek pielęgnacyjny - zawierający naturalne emolienty
- Ziołowe masełko pielęgnacyjne - który zadba o wsparcie warstwy lipidowej dzięki zawartości masła awokado, oleju babassu, masła shea oraz oleju makadamia.
- Puszysty krem łagodzący - zawiera składniki wykazujące podobieństwo do fizjologicznych cech skóry takie jak Cellike oraz Kompleks Biolipidów.
5. NIE KĄP DZIECKA W GORĄCEJ WODZIE - woda ma być ciepła - nie gorąca, a kąpiel krótka. Nie doprowadź do intensywnego rozgrzania skóry, co przyczyni się do przyspieszenia krążenia krwi, ale wzmoże świąd. Do kąpieli nie używaj mydeł! Zastosuj produkty, które będą wspierać warstwę hydrolipidową takie jak np. Odżywcza śmietanką do kąpieli.
Codzienna pielęgnacja skóry z AZS
Zadbaj również o to, by pokój gdzie śpi dziecko, był często wietrzony, a temperatura była na tyle niska by w nocy się nie pociło. W ciągu dnia zadbaj również o to, by podczas przewijania dziecka dać skórze chwilę odpocząć od ocierania się o ubranie, pozwól dziecku poleżeć bez niego, a w tym czasie posmaruj jego ciałko produktami odżywczymi.
W razie zaostrzenia objawów nigdy nie pocieraj skóry. Możesz - i powinnaś - aplikować krem, ale rób to przez przykładanie dłoni do ciała dziecka. Unikaj ruchów “wcierających”, przesuwania dłońmi po skórze. Krem i tak się wchłonie, a pocierając możesz zaostrzyć problem. Zadbaj również o to, by ręczniki do wycierania skóry po kąpieli były jak najmilsze w dotyku - sprawdzić się może muślin czy bawełna zamiast tradycyjnej frotté.
Te podstawy, które zastosujesz przed samym snem ale również w ciągu dnia, mogą pomóc Ci zapewnić spokojny sen dziecka. Wtedy zarówno ono, jak i Ty, będziecie spokojniejsi i bezpieczniejsi - czego z całego serca Wam życzymy.
Powiązane wpisy
