Pielęgnacja okolic intymnych chłopca

Wydawać by się mogło, że każdy dorosły człowiek dokładnie wie, jak powinno się pielęgnować okolice intymne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że u chłopców pielęgnacja okolicy intymnej różni się względem wieku, co wynika z fizjologii napletka, który wraz z wiekiem dojrzewa i odkleja się od żołędzi prącia. Co musisz wiedzieć na temat rozwoju narządów płciowych chłopca i jak je pielęgnować podpowiadamy poniżej.
1. Napletek
W wieku niemowlęcym oraz u chłopców do 3-4 roku życia sklejony napletek z żołędzią prącia jest zjawiskiem całkowicie normalnym i niewymagającym leczenia. Wraz z rozwojem, pomiędzy napletkiem a żołędzia prącia wytwarza się tzw. mastka, która powoduje systematyczne odklejanie się napletka. Do tego procesu przyczynia się również systematyczne złuszczanie się nabłonka blaszki wewnętrznej oraz fizjologiczne wzwody (jest to całkowicie normalna reakcja organizmu niemająca nic wspólnego z seksualnością). Do momentu, gdy napletek jest mocno połączony z żołędzią prącia, należy myć go wyłącznie z zewnątrz. Z czasem, gdy zauważamy podczas kąpieli, że staje się on coraz luźniejszy, możemy delikatnie go odsuwać i oczyszczać. Nie należy odciągać napletka na siłę! Możemy robić to wyłącznie do pierwszego oporu, podczas kąpieli, dzięki czemu unikniemy ewentualnego podrażnienia.
Do oczyszczania okolic intymnych chłopców należy używać tego samego produktu co do reszty ciała. Zwróć uwagę, by produkty do mycia były delikatne, niewywołujące podrażnień.
Sprawdź nasze produkty:
● Odżywczą śmietankę do kąpieli
● Delikatne mleczko pielęgnacyjne
2. Stulejka
Stulejka, a dokładnie rzecz ujmując wszelkie obawy z nią związane są dość często poruszanym tematem na wszelkich forach internetowych. Wiele kobiet w ciąży i młodych mam chłopców z przerażeniem czyta wszystkie informacje dotyczące tego tematu. Problem ze stulejką nie jest jednak aż tak częsty. Pamiętaj jednak, by wszelkie niepokojące Cię symptomy takie jak podrażnienia, zaczerwienienie czy ból skonsultować z lekarzem.
3. Jądra
U większości chłopców jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny jeszcze w trakcie życia płodowego. Niekiedy bywa tak, że dzieje się to dopiero po porodzie. Umiejscowienie jąder jest dość istotne z uwagi na to, że w jamie brzusznej panuje inna temperatura niż w mosznie, a to ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Ocenę jąder i prawidłowego rozwoju sprawdza pediatra na każdej wizycie profilaktycznej od urodzenia aż do 4 roku życia (zaznacza to w odpowiednim miejscu w książeczce zdrowia).
4. Moszna
Pamiętaj by podczas codziennych zabiegów higienicznych (np. kąpieli, a także każdorazowo przy zmianie pieluszki) bardzo dokładnie oczyszczać i osuszać worek moszny, okolice znajdujące się pod prąciem, pachwiny oraz fałdy skórne. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu należy skórę zabezpieczyć kremem na odparzenia.
Sprawdź nasz:
Kiedy udać się na konsultację do lekarza?
ZAWSZE, GDY MASZ WĄTPLIWOŚCI CO DO WŁASNEJ OCENY, a także:
● gdy zauważysz, że jedno lub oba jądra nie zstąpiły z jamy brzusznej do moszny,
● gdy pojawia się zwężenie ujścia napletka tzw. stulejka,
● gdy zauważysz pojawiający się “balonik” na końcu prącia,
● gdy okolice intymne są opuchnięte, zaczerwienione,
● gdy pojawi się problem ze sprowadzeniem napletka z powrotem na żołądź prącia.
Od najmłodszych lat naucz syna, aby dbał o jak najwyższy poziom higieny intymnej. Pokaż, jak prawidłowo powinien oczyszczać tę okolicę oraz by dbał o dokładne oczyszczanie i osuszanie napletka, przeciwdziałając tym samym infekcjom, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla płodności. Bardzo ważne jest również unikanie przegrzania jąder, co również ma znaczenie dla płodności mężczyzn, a w dzisiejszych czasach jest to dość częste zjawisko, do którego przyczynia się chociażby w niewinne użytkowanie podgrzewanych foteli w aucie.
Powiązane wpisy
