Pielęgnacja ciała kobiety w ciąży i w czasie połogu

Każda z nas w trakcie ciąży ma chwile ogromnej radości podsycane uczuciem oczekiwania na tą najcudowniejszą istotę, która ma niebawem przyjść na świat, a także momenty, kiedy martwi się o powrót wyglądu swojego ciała do okresu sprzed ciąży. Na szczęście mamy ogromny wpływ na to, jak nasze ciało będzie wyglądać po ciąży! Nie zwlekaj z jego pielęgnacją, celebruj rytuał pielęgnacyjny każdego dnia. Dzięki temu zadbasz o swoje ciało oraz zmysły! Poznaj nasze sposoby na pielęgnację ciała kobiety w ciąży i w trakcie połogu.
CO ROBIĆ, BY WSPIERAĆ SKÓRĘ W CZASIE CIĄŻY ORAZ W OKRESIE POŁOGU PRZED ROZSTĘPAMI
Na początku zadbaj o podstawy, jakie możesz sobie zapewnić, a są nimi: zdrowy sposób odżywiania się, sen i regeneracja.
Oprócz tego zadbaj o skórę od zewnątrz. Wybierając produkty pielęgnacyjne, zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie substancję aktywne zawierają w składzie i jakie mają mieć działanie. Do wyboru najczęściej masz olejki i balsamy. Warto obie formy kosmetyków wprowadzić do pielęgnacji, ponieważ substancję aktywne będą się od siebie różnić nie tylko pod względem samego składu kosmetyku ale również pod względem ich penetracji i oddziaływania na konkretne warstwy naskórka. Ważny jest również sposób aplikacji kosmetyku! Korzystając z olejków, może wykonać masaż skóry, który będzie bardziej lub mniej intensywny, ale dzięki temu pobudzimy ukrwienie skóry a składniki aktywne będą lepiej wchłaniane (UWAGA! Kobiety będące w ciąży powinny skonsultować intensywne masaże ze swoim lekarzem prowadzącym). Wygodniej jest wykonywać masaż na olejku, niż na balsamie, ponieważ olejek zapewnia nam odpowiedni poślizg w czasie masowania fałdu skórnego. Balsam natomiast jest doskonałym wykończeniem wieczornej pielęgnacji, gdy zależy nam raczej na wyciszeniu zmysłów i wejście w fazę snu. Delikatna przyjemna śmietankowa konsystencja, nakładana na skórę po kąpieli czy prysznicu będzie wpływać bardziej kojąco niż intensywne masowanie skóry z użyciem oliwki.
Ważne by wybrany przez Ciebie olejek był kompleksowym produktem zawierającym różne oleje naturalne. Dzięki temu zapewniasz sobie wysoką skuteczność. Pamiętaj, że olej olejowi nie jest równy, a każdy z nich charakteryzuje się swoim indywidualnym działaniem.
My rekomendujemy Specjalistyczny olejek przeciw rozstępom - Momme - jest to produkt zawierający bombę naturalnych olejów! Takich jak:
- OLEJ BABASSU — redukuje szorstkość skóry, a także świąd, przyspiesza procesy regeneracji.
- OLEJ SEZAMOWY — zmiękcza skórę, poprawia krążenie a także charakteryzuje się właściwościami odtruwającymi,
- OLEJ Z PESTEK WINOGRON — bogaty w antyutleniacze, nawilża i przyspiesza regenerację.
- OLEJ Z RÓŻY RDZAWEJ — wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Przyspiesza proces regeneracji, a także dzięki przenikaniu do głębszych warstw skóry wpływa na stymulację kolagenu i elastyny. W widoczny sposób spłyca istniejące już rozstępy.
- OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW — nawilża, zmiękcza i wygładza skórę.
- OLEJ MAKADAMIA — ujędrnia, nawilża i regeneruje. Wpływa również stymulująco na pracę układu limfatycznego.
- OLEJ SŁONECZNIKOWY -działa normalizująco i łagodząco.
Oprócz tego produkt wzbogacony jest o:
1. LIPOUT™ - innowacyjny surowiec pozyskiwany z mikroalgi Tisochrysis lutea. Działa silnie ujędrniająco i poprawia gęstość skóry. Przyspiesza powrót do sylwetki sprzed ciąży.
2. WITAMINĘ E, która niezwykle skutecznie wspiera procesy regeneracji.
3. OLEJEK ZE SŁODKIEJ POMARAŃCZY — który łagodzi napięcia nerwowe, wpływają kojąco na zmysły.
Wybierając balsam do pielęgnacji skóry w czasie ciąży, czy też skóry, która narażona jest na ich powstanie z uwagi chociażby na zaplanowaną redukcję masy ciała, zwróć uwagę, by zawierał składniki łagodzące. Działał uelastyczniająco, ujędrniająco, a przede wszystkim wpływał na ochronę włókien podporowych.
Naszym faworytem jest balsam Intensywna kuracja przeciw rozstępom — Momme.
Produkt ten zawiera takie składniki jak:
- BIOAKTYWNY KOMPLEKS 7 ZIÓŁ — zawiera między innymi ekstrakt z trawy tygrysiej, lukrecji, zielonej herbaty, rumianku leczniczego, rdestu japońskiego, rozmarynu lekarskiego i tarczycy bajkalskiej o działaniu antyseptycznym, przyspiesza gojenie się ran, rozjaśnia i wygładza strukturę rozstępów.
- CAMADERM® - działa ochronnie na białka podporowe przeciwdziałając ich degradacji. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych i poprawia mikrokrążenie.
- LIPOUT™ - innowacyjny surowiec pozyskiwany z mikroalgi Tisochrysis lutea. Działa silnie ujędrniająco i poprawia gęstość skóry. Przyspiesza powrót do sylwetki sprzed ciąży.
- OLEJ TSUBAKI — zwiększa produkcję kolagenu, wzmacniając elastyczność i wytrzymałość skóry na powstawanie rozstępów.
- KIGELIA AFRICANA — wzmacnia włókna podporowe skóry i stymuluje ją do produkcji kolagenu i elastyny, znacząco wpływając na poprawę jędrności i elastyczności.
- MASŁO SHEA — bogate źródło substancji odżywczych, witamin i antyutleniaczy. Nawilża i uelastycznia skórę.
- BETAINA Z BURAKA CUKROWEGO — działa silnie nawilżająco, chroni skórę przed przesuszeniem i drażniącym działaniem czynników zewnętrznych.
- OLEJ SŁONECZNIKOWY -działa normalizująco i łagodząco.
- OLEJ RÓŻANY — Wspiera procesy regeneracji. W zauważalny sposób spłyca istniejące już rozstępy, a także przeciwdziała ich powstawaniu.
- WITAMINĘ E, która niezwykle skutecznie wspiera procesy regeneracji.
NAJSKUTECZNIEJSZY SCHEMAT PIELĘGNACJI CIAŁA W CIĄŻY I OKRESIE POŁOGU:
Aby skórę wesprzeć w tym dość trudnym okresie, najpierw zwiększania się obwodów a później nagłego ich zmniejszenia się, zadbaj o systematyczność w pielęgnacyjnym rytuale.
Po pierwsze w trakcie ciąży skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym, czy możesz wykonywać szczotkowanie ciała na sucho, a także masaże okolicy brzucha. Jeśli tak, to upewnij się jak intensywnie mogą one być. Jeśli lekarz pozwoli Ci na takie działania wówczas wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej następujący schemat:
Pielęgnacja poranna:
1. Szczotkowanie ciała na sucho (5-20 minut)
2. Aplikacja olejku przeciw rozstępom Specjalistyczny olejek przeciw rozstępom — Momme wykonując masaż fałdów skórnych najbardziej narażonych na rozstępy (biodra, okolice brzucha, uda)
Pielęgnacja wieczorna:
1. Aplikacja balsamu Intensywna kuracja przeciw rozstępom — Momme wykonaj od kilku do kilkunastu delikatnych ruchów, dzięki którym rozprowadzisz produkt na skórze i pozostaw go do wchłonięcia.
Jeśli lekarz nie pozwoli Ci na stosowanie szczotki ani intensywniejszych masaży, to pomiń te podpunkty. Możesz natomiast, jeśli będziesz odczuwać w ciągu dnia suchość skóry, powtórzyć nakładanie olejku na okolicę najbardziej narażoną na powstanie zmian.
Pamiętaj o tym, by nie zakończyć takiej pielęgnacji wraz z przyjściem na świat dzieciątka. Ciało również w czasie połogu i okresie, w którym następuje redukcja masy ciała, jak i obwodów, potrzebuje wsparcia ze strony pielęgnacji.
Po porodzie siłami natury, do pielęgnacji, jaką stosowałaś w trakcie ciąży, możesz wrócić już na następny dzień. Pamiętaj, że skóra, która przez te 9 miesięcy, a w szczególności ostatni trymestr, była mocno naprężona, nagle traci to napięcie po pojawieniu się dziecka na świecie. Niestety jest to równie ważny moment, kiedy pielęgnacja jest niezwykle ważna. Zadbaj wówczas o dostarczanie składników aktywnych, które wpłyną na mocne nawilżenie i będą wspierać procesy regeneracji, aby przeciwdziałać rozstępom, a także, żeby już w tych pierwszych momentach działać ujędrniająco. Przez pierwszy tydzień, gdy ciało jest jeszcze obolałe, możesz zrezygnować z masaży czy szczotkowania skóry, pamiętaj jednak o aplikacji kosmetyków.
Poród za pomocą cesarskiego cięcia zmusza nas do nieco innej pielęgnacji przez te kilka dni, bezpośrednio po porodzie. Produkty kosmetyczne możesz aplikować na skórę powyżej cięcia, a o samą ranę dbaj zgodnie z zaleceniami lekarza. Polecamy również skorzystać z porad fizjoterapeuty, który pokaże Ci jak dbać o bliznę, aby nie zrobiły się zrosty. Masaże i szczotkowanie możesz wykonywać dopiero po zagojeniu się cięcia, dołączając do tego specjalne masaże blizny.
Powiązane wpisy
