Na basen z niemowlakiem - aby dziecko pokochało wodę

Na szczęście niemowlaki coraz częściej pojawiają się w basenach i fakt ten przestał już dziwić. Czemu “na szczęście”? Ponieważ pływanie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój całego małego organizmu. Pierwsze pozytywne efekty pływanie można niekiedy zaobserwować już po jednorazowej sesji w basenie. Nie zwlekaj więc, tylko wybierz się z dzieckiem nad wodę.
Jak pływanie wpływa na małego pływaka?
Wielu z nas uwielbia wodę - i słusznie. Pływanie, jak wiemy, świetnie działa na układ ruchowy dorosłego organizmu. Pomaga łagodzić bóle pleców i stawów, odpręża, dobrze wpływa na ogólny rozwój mięśni. Ale to są zalety dla nas, dorosłych. Czy Maluchowi może się w takim razie przydać?
Pływanie ma wiele zalet dla niemowlaka, począwszy od dobrego wpływu na prawidłowy rozwój organizmu a kończąc na wpływ na zacieśnienie więzi między dzieckiem a rodzicem. Bardzo dobrze jest więc, jeśli również tata dziecka będzie uczestniczył w zajęciach w wodzie.
Oto, jakie korzyści może przynieść niemowlakowi pływanie:
- stymulacja rozwoju ruchowego
- wsparcie koordynacji ruchowej
- profilaktyka chorób kręgosłupa
- zmniejszenie napięcia mięśni
- wyciszenie/uspokojenie
- wpływa na wzmocnienie odporności
- wzmacnia więź z rodzicem
Jak widzimy, na tej liście są też takie same problemy, z jakimi borykamy się my! Nie ma co zakładać, że dziecko, skoro się “nie nachodziło” i “nie nastało” w życiu, nie czuje bólów mięśni czy napięć. U dzieci, które wymagają rehabilitacji w problemach kostno-stawowych, pływanie w basenie jest również niezwykle pomocne!
Kiedy na pierwsze pływanie?
Dzieci można zabierać na wspólne pływanie już około 2. miesiąca życia. Dziecko do 8. miesiąca ma wykształcony naturalny mechanizm obronny, dzięki któremu nie otwiera buzi pod wodą i nie stara się pod nią oddychać w chwili zanurzenia główki. Po tym czasie ten mechanizm zanika, więc to właśnie na tym etapie najlepiej jest rozwijać “miłość” do pływania u dziecka. Niektórzy pediatrzy zalecają wizytę na basenie dopiero w 3. lub 4. miesiącu życia, dlatego zawsze warto indywidualnie rozpatrzyć termin rozpoczęcia wspólnej kąpieli i skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Na początek można skorzystać z ofert, które ma wiele basenów - specjalnych zajęć dla maluchów. Odbywają się zwykle w mniejszym, płytszym basenie, w którym woda jest też często pozbawiona chloru. Chlor, jak wiadomo, może wysuszać skórę i działać drażniąco, zwłaszcza na niespełna półrocznego malucha.
Zajęcia odbywają się pod okiem instruktora, który zadba, żeby pierwsze przygody dziecka z wodą były bezpieczne i przyjemne. Co ciekawe, są również baseny, które w ramach zajęć oferują podwodne sesje zdjęciowe, dzięki którym będziemy mieć pamiątkę pierwszych sukcesów naszej pociechy w pływaniu!
Od czego zacząć naukę pływania z dzieckiem?
Zanim wybierzesz się z dzieckiem na basen, koniecznie poświęć mu dłuższą chwilę podczas kąpieli w wanience. Przyzwyczaj go do wody i zanurzania w niej. Przed pierwszym wyjściem na basen dziecko nie może bać się wody, więc jeśli zauważasz, że każda kąpiel kończy się płaczem, a malec zdecydowanie czuje lęk przed wodą, to w pierwszej kolejności zajmij się tą sprawą. Polecamy zapoznać się z tym tematem w poprzednim naszym artykule: “Jak radzić sobie z dzieckiem, które nie lubi kąpieli?”
Nie wybieraj się na basen z dzieckiem bezpośrednio po jedzeniu, a także bezpośrednio przed drzemką. Najlepszą porą będzie więc mniej więcej godzina po śniadaniu, lub godzina po poobiedniej drzemce.
Jak przygotować się na pierwsze wyjście na basen?
Do torby na basen przyda się spakować kilka mniej lub bardziej oczywistych rzeczy:
- duże ręczniki kąpielowe - najlepiej z kapturkiem - 2 sztuki
- pieluszki wodoodporne - minimum 2 sztuki (czasem można je też nabyć w kasach lub sklepikach basenowych, ale nie zawsze)
- spray do uszu - natłuści kanał słuchowy i woda łatwiej będzie z niego wypływać, przez co maluchowi nie będą dokuczać problemy czy ból ucha
- sól fizjologiczna, w razie konieczności przemycia podrażnionych oczu
- delikatne produkty do mycia, a także produkty pielęgnacyjne do nałożenia po kąpieli w basenie
- ciepłe ubranka - sami pomyślmy, jak potrafi nam być zimno po wyjściu z kąpieli czy basenu, więc co dopiero maluchowi!
Kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji skóry dziecka po kąpieli w basenie to z pewnością nasze bestsellery:
Doskonała propozycja do mycia całego ciała i głowy. Nawilża i chroni przed wysuszeniem, a naturalna guma guar wygładza i ułatwia rozczesywanie włosów.
Produkt zawiera mleczko z migdałów ziemnych, dzięki temu działa nawilżająco i kojąco. Prebiotyki dbają o naturalną mikroflorę skóry, przeciwdziałając podrażnieniom i nadwrażliwości.
2. Ziołowe masełko pielęgnacyjne
Zawiera roślinne substancji natłuszczających, takie jak np: masło awokado, olej babassu, masło Shea, olej makadamia. W naturalny i bezpieczny sposób zabezpieczy skórę przed przesuszeniem wynikającym z kontaktu z wodą chlorowaną. Oczywiście, warto je zastosować nawet jeśli woda w baseniku dla maluchów nie jest chlorowana - o przesuszenie nietrudno, a lepiej zapobiegać niż leczyć :)
Jaki basen wybrać?
Jeśli basen, na który planujecie się wybrać, nie ma specjalnej przestrzeni dla niemowląt, najlepiej wybrać taki, który ma strefę płytką, czyli taką, gdzie głębokość wody nie przekracza 120 cm, tak, abyś swobodnie mogła ustać na nogach i nie miała problemu z koordynacją. Jednak niektóre pływalnie mają specjalny basen przeznaczony do kąpieli dzieci - woda w nich jest nieco wyższa niż standardowo i wynosi około 37 stopni C.
Jeśli w Twojej miejscowości są baseny ozonowane, a nie chlorowane, to również warto wybrać właśnie ten! Niemniej jednak, jeśli nie masz takiej możliwości, to pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji po zakończeniu kąpieli.
Wspólna wyprawa na basen to na pewno również duże wydarzenie dla rodziców. Warto więc w takich aktywnościach brać udział wraz z partnerem. Jeśli nie jest to możliwe na co dzień, to warto chociaż na pierwsze wizyty na basen pójść we dwoje.
Powiązane wpisy
