ŁZS - czyli łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka

Jeśli zastanawiasz się, czy pielęgnacja skóry dziecka z łojotokowym zapaleniem skóry, różni się od podstawowej pielęgnacji dziecka, to odpowiedź brzmi: TAK! Niektórych czynności dobrze jest unikać, a inne wręcz są wskazane. A co dokładnie? Znajdziesz poniżej.
CO POWODUJE ŁZS
Łojotokowe zapalenie skóry to problem wywołany na szlaku dwóch zaburzeń:
- pracy gruczołów łojowych
- grzybiczego (grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki).
Pod wpływem stanu zapalnego, infekcja grzybicza przybiera na sile, a nadprodukcja łoju przez gruczoły łojowe niestety nie ułatwia leczenia.
W wyniku tych zaburzeń na skórze dziecka pojawiają się plamy rumieniowe, które pokrywają tłuste, często żółte łuski. W ostrzejszym przebiegu choroby pojawiają się również wyprysk łojotokowy z wysiękiem.
GDZIE ZLOKALIZOWANE SĄ ZMIANY
Najczęściej zmiany zlokalizowane są na skórze głowy i twarzy oraz zdarza się, że obejmują również skórę w okolicach intymnych, wówczas mówi się, że są to zmiany pieluszkowe.
Często zmiany te obserwuje się wyłącznie w obrębie głowy i wówczas określa się je mianem „ciemieniuchy”. Sama ciemieniucha nie jest ostrym stanem zapalnym, jednak może do takiego się rozwinąć. Zmiany ŁZS często swędzą, pieką i/lub szczypią, co niestety powoduje duży dyskomfort dziecka.
JAK LECZYĆ ŁZS
Aby podjąć odpowiednie leczenie, na początku najważniejsze jest ustalenie przyczyny powstania ŁZS, co wymaga wizyty u lekarza rodzinnego, a bardzo często dodatkowej konsultacji z dermatologiem i alergologiem. Bardzo często jednak udaje się wyprowadzić skórę do zdrowia, dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Stosunkowo niewiele dzieci, musi zostać poddana leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej jest ono wdrażane dopiero w sytuacjach, gdy przebieg choroby jest ostry i wówczas wprowadzane są do codziennego stosowania maści przeciwgrzybicze.
JAKA PIELĘGNACJA JEST WSKAZANA PRZY ŁZS
Zwróć uwagę, aby kosmetyki, jakich używasz do pielęgnacji dziecka były naturalne i zawierały składniki łagodzące, a także były bogate w oleje i masła roślinne.
Kąpiele oraz mycie w ciągu dnia zawsze wykonuj produktami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry wrażliwej jak np. Łagodny żel do mycia
Zawiera on roślinne substancje myjące, dzięki czemu łagodnie oczyszcza skórę, pozostawiając ją miękką i przyjemną w dotyku. Zawartość mydlnicy lekarskiej odpowiada za działanie regulujące pracę gruczołów łojowych. Prebiotyk pozyskiwany z korzeni cykorii wspomaga natomiast odpowiednie wsparcie mikrobioty skóry, co jest niezwykle istotne przy problemach skórnych.
Produkt ten możesz również użyć do oczyszczenia skóry głowy i włosów, dzięki czemu minimalizujesz ilość stosowanych kosmetyków.
Po kąpieli możesz wykonać bardzo delikatny masaż skóry głowy, za pomocą miękkiej szczoteczki, wyczesując łuszczącą się skórę. UWAGA! Nie szczotkuj ani nie pocieraj ręcznikiem skóry ciała.
Dodatkowo do pielęgnacji okolic pieluszkowych możesz użyć Kojący krem na pupę, który jest również bogaty w oleje roślinne, a także tlenek cynku, który doskonale łagodzi podrażnienia skóry oraz chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, tworząc na skórze warstwę ochronną.
Bisabolol odpowiada za wsparcie regeneracji oraz działanie antybakteryjne.
Podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, pamiętaj, aby dokładnie osuszać skórę dziecka, a w miarę możliwości, zadbać o to, by wybierać ubrania wykonane z naturalnych tkanin i nie przylegające ściśle do skóry. Dobrze jest również regularnie „wietrzyć” skórę ciała - podczas rytuałów pielęgnacyjnych, w nagrzanej łazience, pozwól przez chwilę na to, by dziecko leżało bez ubrania i pieluchy. Możesz lekko przykryć je ręcznikiem lub otulaczem na ten czas, w taki sposób by nie zawijać skóry w tkaninę.
Bardzo istotna jest również ochrona przed promieniowaniem UV! Postaw na produkty naturalne, mineralne. Substancje mineralne takie jak tlenek cynku czy tlenek tytanu, nie wchodzą w interakcję ze skórą, ponieważ ich cząsteczki są na tyle duże, że nie przenikają bariery naskórka. Tworzą natomiast na skórze swego rodzaju “parasol” ochronny odbijając promienie słoneczne.
W trosce o skórę dzieci MomMe stworzyło dwa produkty z filtrami SPF:
- Ochronny parasol od słonka SPF 50
- Spacerowy krem na każdą pogodę SPF 25
Oba te produkty, oprócz substancji ochronny zawierają również substancję pielęgnacyjne takie jak:
CZEGO NIE ROBIĆ PRZY ŁZS
Przy ŁZS pielęgnacja powinna być dość delikatna, więc pamiętaj aby nie sięgać po takie metody jak np. peelingowanie skóry ciała za pomocą np. peelingów z drobinkami cukru.
Przegrzewanie i nadmierne rozgrzewanie skóry również nie będzie wpływać korzystnie, więc pamiętaj by kąpiel dziecka była stosunkowo krótka, by skóra nie przegrzała się.
Zwracaj uwagę na tkaniny z jakich jest zrobione ubranie dziecka. Absolutnie nie zakładaj ciuchów które mają w składzie np. poliester. Kupuj wyłącznie naturalne tkaniny takie jak len, bawełna lub jedwab.
ŁZS zazwyczaj mija po kilku pierwszych miesiącach życia dziecka, a często jego jedynym objawem jest ciemieniucha. Jeśli ta przypadłość dotyczy Twojego malca udaj się do lekarza, zastosuj się do jego zaleceń, a także wdroż kilka odpowiednich zasad pielęgnacyjnych.
Powiązane wpisy
