Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele procesów zachodzi w naszej skórze i jak wiele zależy od tego czy utrzymana jest ona w dobrej kondycji. Poznaj te procesy, a z pewnością spojrzysz na skórę zupełnie inaczej niż dotychczas.
Procesy zachodzące w skórze człowieka:
przewodzenie bodźców (ból, dotyk, ciepło/zimno)
gospodarka wodno-elektrolitowa
a przede wszystkim funkcja ochronna przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: alergenów, patogenów, zanieczyszczeń powietrza itp.
Czy wiedziałaś, że skóra spełnia tak wiele istotnych funkcji? Czy teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest rozważne i prawidłowe jej pielęgnowanie? Mamy nadzieję, że tak! Dziś skupimy się jednak głównie na pielęgnacji skóry naszych Maluszków.
Skóra dziecka vs. skóra osoby dorosłej
Skóra dorosłego człowiek różni się od skóry dziecka, dlatego tym bardziej należy od pierwszych dni zadbać o właściwą jej pielęgnację.
Wizualnie skóra dzieci nie różni się zbyt mocno od skóry osoby dorosłej.
Składa się z trzech warstw:
– naskórka,
– skóry właściwej,
– warstwy podskórnej.
Zawiera włosy, paznokcie, gruczoły łojowe, gruczoły potowe, naczynia krwionośne oraz naczynia chłonne i zakończenia nerwowe. Mogłoby się więc wydawać, że niczym nie różni się od skóry osoby dorosłej. Nic bardziej mylnego! Gołym okiem nie dostrzeżemy różnic, niemniej jednak one istnieją i zapominanie o tym oraz nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do podrażnień i alergii. Sprawdź poniżej dlaczego!
Różnice dotyczące skóry dziecka:
Poszczególne warstwy skóry u dzieci nie są w pełni rozwinięte, na przykład naskórek (wykształcony w 30%), a także poszczególne warstwy skóry są cieńsze.
Gruczołów potowych oraz łojowych jest mniej, a także nie są one aż tak bardzo aktywne, jak u osoby dorosłej, dlatego dzieci gorzej przystosowują się do wyższych temperatur, co niestety naraża je na możliwość przegrzania.
Skóra dziecka słabiej produkuje melaninę, przez co jest jaśniejsza i bardziej narażona na negatywne działanie promieni UV oraz poparzenia posłoneczne.
W chwili narodzin noworodek ma bardzo dobrze nawodnioną skórę, jednak z czasem jest to zdecydowanie zredukowane, a spowodowane jest to transepidermalną ucieczką wody z naskórka (TEWL). Wynika to z faktu słabo rozwiniętego płaszcza lipidowego.
Nie używaj kosmetyków dla osoby dorosłej w pielęgnacji skóry dziecka
Wszystkie powyższe podpunkty przyczyniają się do tego, że skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza od skóry osób dorosłych. Przede wszystkim ma większą przepuszczalność składników aktywnych, patogenów, alergenów itp. Dlatego niezwykle ważne, jest aby produkty pielęgnacyjne dostosować do jej potrzeb.
Jakie cechy powinny spełniać produkty do pielęgnacji skóry dziecka:
– powinny być to bardzo delikatne produkty oczyszczające, najlepiej gdy są to np. mleczka, żele, śmietanki – zawierające delikatne, roślinne substancje myjące, prebiotyki, substancje nawilżające i natłuszczające - MomMe
Łagodny żel do mycia 2 w 1 - produkt ten w swoim składzie zawiera probiotyki wspierające naturalna mikroflorę skóry dziecka, mleczko z migdałów ziemnych, które natłuszcza nawilża i łagodzi oraz betainę, która nawilża i chroni przed wysuszaniem, podrażnieniami skóry,
– kremy do stosowania w ciągu dnia powinny zawierać ochronę SPF - MomMe
Ochronny parasol od słonka zawiera ekologiczne filtry przeciwsłoneczne, bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka, substancje nawilżające, takie jak betaina z buraka cukrowego, olej arbuzowy i olej słonecznikowy, a także bisabolol otrzymywany z rumianku, który działa antybakteryjnie i łagodząco na wszelkie podrażnienia,
– kremy do stosowania w okresie zimowym powinny być bogate w składniki natłuszczające (oleje, masła), by chronić skórę przed nadmierną utratą wody, a także przed negatywnym wpływem zmian temperatury (mróz/pomieszczenia ogrzewane) - MomMe
Zimowy krem do zadań specjalnych zawiera wyjątkowy składnik
CELLIKE innowacyjny surowiec roślinny, który wykazuje podobieństwo do fizjologicznych cech skóry, przywraca prawidłowe funkcjonowanie zniszczonej skóry, utrzymując prawidłowe nawilżenie, łagodzi objawy AZS, a także łojotokowego zapalenia skóry, oprócz tego to bogactwo naturalnych olei i maseł wspierających prawidłowe funkcjonowanie płaszcza lipidowego.
Błędy w pielęgnacji skóry dzieci
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji skóry to stosowanie mydeł w codziennej kąpieli, a także produktów do pielęgnacji skóry osób dorosłych. Substancje wykorzystywane w produktach dla osób dorosłych są bardziej aktywne, a skóra dziecka przepuszcza ich zdecydowanie więcej, stąd powstające dość często po takich praktykach podrażnienia lub alergie. W codziennej pielęgnacji również powinno się unikać produktów antybakteryjnych. Pamiętajmy, że przy ich stosowaniu zaburzeniu ulega naturalna mikrobota skóry, która jest niezwykle ważna w prawidłowym jej funkcjonowaniu.