Jak radzić sobie z dzieckiem, które nie lubi kąpieli?

Po intensywnym dniu pracy ciepła kąpiel z dodatkiem aromatycznej soli lub długi prysznic to miły akcent na zakończenie dnia, aby choć odrobinę się zrelaksować, wyciszyć i nastroić na sen. O tyle o ile nam - dorosłym ciężko sobie wyobrazić, aby zrezygnować z tego przyjemnego rytuału, o tyle dzieci nie zawsze są zwolennikami kąpieli. Powodów może być wiele, z niektórymi dość szybko i łatwo można sobie poradzić, jeśli jednak niechęć do kąpieli jest spowodowana przykrym doświadczeniemv - będzie ciężej, ale i na to mamy kilka sposobów.
Dlaczego dziecko boi się lub nie chce się kąpać?
Powody można podzielić na wywołane czynnikami zewnętrznymi, jak i te, które wynikają z przykrego doświadczenia. Zdarza się, że w przeszłości podczas kąpieli dziecko wyślizgnęło się z rąk rodzica i np. lekko zachłysnęło się wodą, a przy tym rodzic wpadł w panikę, co zostało skrupulatnie odnotowane w pamięci malucha i kojarzy ten moment źle. Inny powód to np. dostanie się kosmetyku do oczu dziecka, co również będzie źle kojarzyć i niechętnie pozwoli na kąpiele, najczęściej dotyczy to mycia głowy. Wiele dzieci zadowolone jest z kąpieli do momentu, kiedy nie rozpoczyna się rytuał mycia włosów.
Czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować niechęć dziecka do kąpieli, mogą być:
Jak przygotować kąpiel dla malucha, by nie wywołać niepotrzebnego stresu i zapewnić mu komfort?
Wbrew pozorom to, co nam może wydawać się normalne i niewywołujące stresu, dla takiego malca może stanowić problem. Warto więc zadbać o kilka szczegółów, które przyczynią się do komfortu podczas wieczornego rytuału.
1. Pomieszczenie
- zadbaj o prawidłową temperaturę powietrza, może być ona nieco wyższa niż w pokoju (22-24˚C),
- zadbaj o przyjemne, ciepłe, lekko przygaszone światło,
- możesz włączyć cichą i spokojną muzykę, która dodatkowo będzie dziecko relaksująco.
2. Wanienka
nalej wody do wanienki, zanim wejdziesz do łazienki z maluszkiem (unikniesz hałasu podczas napełniania wanienki wodą), pamiętaj, by wody nie było zbyt dużo - przynajmniej przy tych pierwszych kilku kąpielach, później z każdym dniem możesz nalewać nieco więcej wody, na spód wanienki połóż matę antypoślizgową.
3. Kąpiel
wkładaj dziecko do wody powoli, rozpoczynając od stóp, kolejno zanurzając nogi, pośladki i plecy. Po położeniu dziecka bardziej na płasko możesz delikatnie polewać go wodą, nabierając ją do ręki lub jakiegoś kubeczka z wanienki. Jeśli dziecko ma duży problem z zanurzeniem do wody, możesz na początku wkładać go do wanienki owiniętego pieluszką tetrową i dopiero po zanurzeniu powoli z niej go wyjąć. Zapewni to dziecku poczucie bezpieczeństwa z uwagi na ciągły kontakt pieluszki ze skórą.
4. Akcesoria
warto zaopatrzyć się w takie akcesoria jak daszek do kąpieli - zminimalizuje on prawdopodobieństwo zalania oczu podczas mycia głowy, zabawki - może nie sprawdzą się podczas kąpieli noworodka, ale z pewnością będą przydatne u kilkumiesięcznego malca.
5. Kosmetyki
do kąpieli używaj kosmetyków naturalnych, które nie będą podrażniać skóry dziecka, a przede wszystkim dostarczą składników nawilżających i wspierających warstwę lipidową skóry, przynosząc komfort.
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej i ma inne potrzeby - przeczytaj o tym więcej: Jak właściwie pielęgnować skórę małego dziecka?
Nasze kosmetyczne propozycje do kąpieli:
Produkt ten możesz zastosować na dwa sposoby:
- nakładając go bezpośrednio na naturalną myjkę do kąpieli,
- dodając go do wody w wanience.
Jest to niezwykle delikatny produkt do mycia wymagającej skóry dziecka, zawierający roślinne substancje myjące pochodzące z ekologicznych upraw organicznych. Zawiera prebiotyki wspierające naturalny mikrobiom skóry, a także jest bogaty w substancje natłuszczająco-nawilżające. Po kąpieli na skórze malucha pozostaje delikatny film ochronny, który przeciwdziała i łagodzi podrażnienia oraz nadwrażliwość.
Doskonała propozycja do mycia całego ciała i głowy. Nawilża i chroni przed wysuszeniem, a naturalna guma-guar wygładza i ułatwia rozczesywanie włosów.
Produkt zawiera mleczko z migdałów ziemnych, dzięki temu działa nawilżająco i kojąco. Prebiotyki dbają o naturalną mikroflorę skóry, przeciwdziałając podrażnieniom i nadwrażliwości.
Powiązane wpisy
