Filtry mineralne

Po kremy z filtrem aktualnie wielu z nas sięga zarówno latem, jak i zimą, jednak najczęściej korzystamy z nich w sezonie letnim, a już z pewnością w sytuacjach, gdy spędzamy wolny czas nad wodą. Niestety, to co chroni naszą skórę przed poparzeniem słonecznym, a także przeciwdziała procesom starzenia się skóry i nowotworom, niekoniecznie przysłuży się środowisku. Czy wiesz, że nie wszystkie stosowane filtry kosmetyczne są bezpieczne dla środowiska wodnego, a w szczególności dla koralowców? Na co więc zwrócić uwagę wybierając filtry SPF, by zadbać o organizmy wodne? - Odpowiemy poniżej.
FILTRY PRZECIWSŁONECZNE — PODSTAWOWA OCHRONA SKÓRY
Filtry przeciwsłoneczne są stosunkowo nowym produktem w świecie kosmetycznym, jednak należy zwrócić uwagę, że już w starożytności były stosowane substancje, mające na celu ochronę skóry przed poparzeniami, takie jak np.różnego rodzaju oleje. Człowiek już w tych czasach intuicyjnie wiedział, że przed wysokimi temperaturami i dużą ekspozycją słoneczną należy się chronić, czy to za pomocą olejowania skóry, czy też chroniąc skórę szatami. Dziś wiemy, że tego typu działania były słuszne i konieczne. My mając zdecydowanie bogatszą wiedzę na temat negatywnego wpływu słońca na skórę, wiemy, że oleje i zwykły materiał to za mało. Przez lata korzystaliśmy z kremów i balsamów o działaniu chroniącym nas przed promieniowaniem UV, nie wiedząc, że szkodzimy środowisku. Rynek filtrów przeciwsłonecznych z roku na rok się rozwija, a wraz z nim pojawiają się nowe rozwiązania, jak skutecznie chronić siebie przy równoczesnej ochronie otaczającego nas świata.
ILE FILTRÓW ZNAJDUJE SIĘ W OCENACH
Szacuje się, że do wód oceanów, rocznie trafia około 14 000 ton filtrów przeciwsłonecznych. Jesteś zdziwiona? My również!
Pytanie, które nasuwa się na myśl niejednego z nas, to, skąd taka ilość filtrów w oceanach?
Odpowiedź jest jednak prosta: z naszego ciała, które w celu ochłodzenia się w dniu, gdy relaksujemy się na słonecznych plażach, zanurzamy w wodzie, a wszystkie znajdujące się na nim substancje, spłukujemy.
W JAKI SPOSÓB FILTRY PRZECIWSŁONECZNE SZKODZĄ WODNEMU ŚWIATU
Niektóre związki zawarte w filtrach przeciwsłonecznych negatywnie wpływają na środowisko wodne a w szczególności na rafę koralową. Badania dowodzą, że takie substancje jak Benzofenon - 3 oraz oktinoksat, negatywnie wpływają na środowisko wodne.
Nawet kilka mililitrów tych substancji powoduje bielenie koralowców, co nie jest jedynym negatywnym skutkiem wpływającym na rafę koralową. Te związki chemiczne wpływają w sposób nieodwracalny na DNA koralowców, powodując ich deformację, a także obniżając zdolności do reprodukcji. Koralowce tworzą wyjątkowy ekosystem, który aktualnie jest zagrożony wyginięciem. Nie bez powodu ochrona raf koralowych jest bardzo istotna, również dla nas — ludzi, zamieszkujących lądową część kuli ziemskiej. Rafy koralowe nazywane są żłobkiem oceanów, czyli miejscem, gdzie rozpoczyna się morskie życie. To tu wydawane na świat są liczne mioty ryb tworzące ławice. Można więc powiedzieć, że od kondycji raf koralowych zależy równowaga oceanów. Ryby, a także inne organizmy wodne stanowią pokarm dla wielu gatunków morskich, jak i lądowych. Warto więc zadbać o wodny ekosystem, jak najszybciej jest to możliwe. Być może wiele z Was powie, że na największe zanieczyszczenia oceanów, nie mamy wpływu. Poniekąd to prawda, jednak należy pamiętać, że nawet najmniejsze gesty, wykonywane przez miliony ludzi dadzą wymierny efekt, warto więc zacząć od nas samych :)
Wielu z nas pewnie nigdy rafy koralowej nie widziało, a w ciągu roku ma niewiele okazji do przebywania nad morzem i kąpaniu się w nim. Może więc pomyśleć, że stosowanie przez niego tych dwóch związków nie przyniesie negatywnych skutków wodnemu środowisku. Nic bardziej mylnego! Zadbajmy również o rodzime wodne ekosystemy, również te najdrobniejsze jak stawy, rzeki czy jeziora.
JAKIE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE WYBIERAĆ
No dobrze, wiemy, że niektóre substancje wykazujące działanie ochronne przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego, wpływają niekorzystnie na nasze środowisko. Równocześnie, wiemy, że promieniowanie UV negatywnie wpływa na nasz organizm, przyspieszając procesy starzenia, przyczyniając się do powstawania mikro stanów zapalnych, a także nowotworów skórnych. Jak więc chronić się od negatywnego działania słońca?
Wybieraj filtry mineralne!
Korzystaj z kosmetyków, które w swoim składzie mają takie substancje jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Te substancje mineralne są bardzo bezpieczne, jednakowo dla raf koralowych, a także dla nas, z uwagi na dość duże cząsteczki, które nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Na powierzchni skóry tworzy się film ochronny, który ma za zadanie odbijać i rozpraszać promienie światła słonecznego, chroniąc skórę przed uszkodzeniami. Zarówno tlenek cynku, jak i dwutlenek tytanu wykazują działanie szerokospektralne, co oznacza, że chronią nas przed promieniowaniem UVA oraz UVB.
Powiązane wpisy
