Dobry plan nie jest zły, czyli o stałych porach i rytuałach

Po 9 miesiącach przebywania w dużej bliskości z mamą, w „świecie”, gdzie wszystko było już poznane od chwili poczęcia, nagle świat dziecka diametralnie się zmienia. Różnego rodzaju bodźce są nowe i nieznane, a ten mały człowiek musi do nich przywyknąć. Aby ułatwić adaptację dziecka, najrozsądniej jest wprowadzić codzienne rytuały pozwalające mu poczuć się bezpiecznie.
Aktualnie pojawiają się głosy sprzeciwu co do rutyny dnia prowadzonej przy małych dzieciach, jednak o tyle, o ile można taką rutynę zaburzyć u kilkumiesięcznego dziecka, to u noworodka jednak warto jest ją wprowadzić. Natężenie dźwięków, światła, a także zmieniające się otoczenie dla takiego malca są czymś nowym, nieznanym, wywołującym swego rodzaju lęk. To dość naturalne.
Pomyśl, jak Ty byś się czuła, gdybyś została pozostawiona w miejscu, w którym nigdy nie byłaś, w kraju którego języka nie znasz i nie masz możliwości się porozumieć, a do tego w społeczności diametralnie różniącej się od tej, w której żyjesz na co dzień. Może to porównanie nie odwzorowuje idealnie tego, jak czuje się Twoje dziecko, ale przyznasz, że czułabyś się zagubiona i miała małe poczucie bezpieczeństwa.
Tak samo czuje się Twoje dziecko podczas pierwszych spacerów, pierwszych kąpieli i innych codziennych czynności, które nam, dorosłym, wydają się naturalne. Wiele dzieci przeżywa ogromny stres właśnie przy kąpieli, mimo, że mówi się, że kąpiel powinna wywoływać dobre skojarzenia u dziecka - z czasem, gdy przebywało jeszcze w brzuchu mamy. Mimo to, natężenie światła, temperatura wody, pora dnia mogą wpływać na rozdrażnienie, wywołując stres, a finalnie - płacz i duże napięcie dziecka. Aby takich sytuacji uniknąć, warto wprowadzić rutynę w życie tego małego człowieka. Dziecko nie wie, kiedy jest dzień i czas na zabawę i aktywność, a kiedy noc i czas na sen, jeszcze nie rozumie zmieniającej się pory dnia. Rozumie natomiast i zapamiętuje zachodzące po sobie czynności.
Jeśli po porannym karmieniu codziennie będziesz spacerować z dzieckiem, to nawet jeśli przy pierwszych wyjściach będzie okupione to płaczem, to kolejne przebiegną już spokojniej, bo dziecko zapamięta, że to normalna sytuacja, po której wróci do domu - miejsca już znanego i bezpiecznego. Podobnie będzie wieczorem, jeśli każdego dnia o danej porze będziesz kąpać malca i kolejno po kąpieli karmić i tulić do snu. Mimo, że dziecko nie rozumie pór dnia, to jego potrzeby są w miarę regularne i będziesz mogła zaplanować dzień względem nich. Potrzeba karmienia czy potrzeba snu u dzieci pojawia się w regularnym odstępie czasu, ważne więc jest, aby pozostałą aktywność wpleść w pomiędzy te potrzeby.
JAK USTALIĆ PLAN DNIA
Najlepiej jest rozpocząć od obserwacji! Poświęć kilka-kilkanaście dni na obserwację tego w jakich porach Twoje dziecko jest:
- bardziej aktywne,
- ma ochotę na drzemkę,
- bywa głodne.
Zadbaj o to, by zapewnić te potrzeby, a pomiędzy nie wpleć codzienne aktywności typu:
- spacer
- aktywną zabawę (oczywiście dostosowaną do wieku dziecka)
- kąpiel
- masaż (pisaliśmy o masażu w poprzednim artykule, sprawdź)
- sen.
Dobrze jest każdego dnia te aktywności prowadzić o tych samych porach, czyli np: po porannym karmieniu udać się na spacer, a po powrocie do domu na drzemkę - chyba, że spacerujesz długo a dziecko zasypia w trakcie spaceru, to przy takim rytuale po powrocie do domu postaw np. na karmienie i aktywność.
Wieczorem warto natomiast postawić na czynności wyciszające. Gdy zbliża się pora usypiania, udaj się z dzieckiem do łazienki, gdzie będzie odpowiednia temperatura powietrza, przygaszone światło. Wykonaj kąpiel, a po niej może być świetna pora na masaż.
Do kąpieli możesz użyć jednego z produktów MomMe:
1. Odżywcza śmietanka do kąpieli
Produkt ten możesz zastosować na dwa sposoby:
- nakładając go bezpośrednio na naturalną myjkę do kąpieli,
- dodając go do wody w wanience.
Jest to niezwykle delikatny produkt do mycia wymagającej skóry dziecka, zawierający roślinne substancje myjące pochodzące z ekologicznych upraw organicznych. Zawiera prebiotyki wspierające naturalny mikrobiom skóry, a także jest bogaty w substancje natłuszczająco-nawilżające. Po kąpieli na skórze malucha pozostaje delikatny film ochronny, który przeciwdziała i łagodzi podrażnienia oraz nadwrażliwość.
Doskonała propozycja do mycia całego ciała i głowy. Nawilża i chroni przed wysuszeniem, a naturalna guma-guar wygładza i ułatwia rozczesywanie włosów.
Produkt zawiera mleczko z migdałów ziemnych, dzięki temu działa nawilżająco i kojąco. Prebiotyki dbają o naturalną mikroflorę skóry, przeciwdziałając podrażnieniom i nadwrażliwości.
Po takim rytuale pielęgnacyjnym, czas na karmienie, tulenie i sen.
Podczas kąpieli i masażu wykonanym po niej, dziecko wstępnie się wyciszy i rozluźni, więc etap karmienia połączonego z usypianiem, powinien przebiec zdecydowanie łatwiej i dziecko szybciej powinno zapaść w sen.
Jeśli na co dzień zauważasz, że Twoje dziecko jest rozdrażnione, marudne i płaczliwe, postaraj się o jak najlepszą powtarzalność czynności w ciągu dnia. Spróbuj masażu rozluźniającego, który możesz wykonać wieczorem, ale również w razie potrzeby w ciągu dnia. Wprowadź stałe pory karmienia, spaceru i aktywności a przede wszystkim snu, a dzięki temu łatwiej będzie dziecku zaaklimatyzować się w naszym świecie, a Tobie - panować nad sytuacją bez wysiłku!
Powiązane wpisy
