Dieta kobiety karmiącej piersią

Ile osób tyle opinii. Pewnie już słyszałaś, od mamy, babci, cioci i koleżanki, która nawet mamą jeszcze nie została, że w trakcie karmienia piersią to dopiero to, co jesz, jest ważne! Nawet czasem sugerowane jest mamom, że to ten okres jest ważniejszy, jeśli chodzi o to, co spożywają. Czy tak jest naprawdę? Dziś rozprawiamy się z mitami krążącymi na temat żywienia kobiet karmiących piersią. Co można jeść, a czego powinnyśmy unikać w tym okresie - poniżej.
Podobnie, jak w przypadku diety kobiety w ciąży, dieta mamy karmiącej powinna być różnorodna w mikro i makroelementy i powinna opierać się na składnikach nisko przetworzonych. Czyli tak naprawdę, powinna być taka, jak dieta każdego z nas, by utrzymać nasz organizm w zdrowiu. To, o co najczęściej pytają mamy karmiące, lekarzy oraz dietetyków, to ile kcal dziennie powinny spożywać i czy to ma znaczenie? Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety karmiącej rośnie o około 500 kcal dziennie w stosunku do podstawowego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Jest to niewielka ilość kcal dziennie, która zazwyczaj jest równa wartości jednego pełnego posiłku, jaki spożywamy. Pamiętajcie więc drogie mamy, aby w tym okresie również nie poddawać się pokusie jedzenia!
WPROWADŹ PROSTE ZASADY
1. Postaraj się spożywać posiłki w miarę regularnie co 3-5 godzin - unikniesz “wilczego głodu”.
2. Nie doprowadzaj do “wilczego głodu”. W takich sytuacjach siegniesz po pierwsza lepszą przekąskę niekoniecznie pożywną! Najprawdopodobniej w takiej sytuacji największą ochotę będziesz miała na jakąś bombę kaloryczną w postaci batona lub innych słodyczy. Pamiętaj, że takie przekąski nie będą służyć Twojemu organizmowi.
3. Nawadniaj się! Odpowiednia ilość spożywanej wody, będzie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Podczas karmienia piersią bardzo ważne jest picie dużej ilości wody. Miej ją zawsze pod ręką.
4. Postaw na różnorodność. Kupując warzywa czy owoce postaw na ich różnorodność, dzięki temu dostarczysz sobie wielu różnych witamin oraz składników mineralnych. Podobna sytuacja dotyczy węglowodanów - rotuj w posiłkach pomiędzy ryżem, różnymi kaszami, makaronem durum, a wybierając chleb, kup raz orkiszowy, a innym razem razowy.
5. Zaplanuj posiłki wcześniej! Dobra organizacja to klucz do sukcesu, w szczególności, jeśli w Twoim życiu pojawił się mocno absorbujący Twoją uwagę i czas maluch. Przez te kilka pierwszych miesięcy odpuść sobie spontaniczność - lepiej sprawdzi się wcześniej ułożony plan. A jeśli i na to brakuje Ci czasu, poproś o pomoc dietetyka, który wyśle gotowy plan posiłków, razem z listą zakupów, które w dzisiejszych czasach może zrobić w każdej chwili online, by zaoszczędzić czas. Plan może być ułożony indywidualnie pod Twoje potrzeby zarówno energetyczne, jak i preferencję smaku oraz czasu, jaki możesz poświęcić na gotowanie. Często w tych sytuacjach dietetycy proponują posiłki tzw. jednogarnkowe, a także takie, które możesz ugotować na kilka dni.
6. Nie unikaj strączków, warzyw kapustnych i cebuli, jeśli nie masz po nich wzdęć i czujesz się dobrze. To, że od takich produktów dziecko ma kolki to mit! Fermentacja tych produktów może powodować skurcze jelit i kolki jednak może zajść wyłącznie w organizmie matki i jej jelitach. Do krwi dostają się wyłącznie strawione cząsteczki pokarmów, które to kolejno znajdują się w mleku matki. Nie powodują one wzdęć i kolek u dziecka.
7. Zaopatrz się w zdrowe przekąski na sytuację awaryjną. Miej zawsze w szafce i torebce kilka zdrowych batonów muesli, czy tzw. kulek mocy. Paczka orzeszków również się przyda :) A to zawsze lepsza alternatywa dla drożdżówki i tradycyjnych ciastek.
8. Kawa Ci nie szkodzi! Oczywiście jak zawsze należy podejść do tego rozsądnie i nie przesadzać :) Ale jedna - dwie kawy Ci nie zaszkodzą i nie spowodują, że dziecko nie będzie mogło zasnąć, czy będzie nadpobudliwe.
9. Nie odmawiaj pomocy bliskich, a jeśli trzeba, to o nią poproś :) Bardzo wiele młodych mam nie chce prosić o pomoc bliskich osób, myśląc, że to oznaka słabości. Kochane kobiety! To błąd! Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili dla siebie, czy pomocy w ugotowaniu obiadu to nie krępuj się, by o tę pomoc poprosić, jeśli nie mamę czy teściową, to zawsze jest jeszcze przyjaciółka <3
10. Nie spożywaj alkoholu i nie pal, to dla własnego zdrowia i zdrowia dziecka :)
11. Najczęstsza suplemenacja, jaką się zaleca mamom karmiącym to witamina D3 oraz kwasy EPA i DHA - koniecznie skonsultuj ją ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jak widzisz, dobór diety i sposobu żywienia kobiety karmiącej piersią, nie jest skomplikowany. Nie ma też produktów, na które szczególnie mocno musisz uważać. Staraj się odżywiać zdrowo i nie przesadzaj ze zbyt małą, jak i zbyt dużą ilością kalorii spożywanych w ciągu dnia.
Powiązane wpisy
